Nyomtatás Kicsinyítés Nagyítás    vissza

Kakaótörténelem

A kakaó egy igen sokoldalú növény, melyet már évezredek óta termesztenek és fogyasztanak az emberek. Ez nemcsak íze és sokoldalú felhasználási módja miatt van így, hanem mert rengeteg áldásos hatása van egészségünkre nézve. Továbbra se hanyagoljuk hát életünkből, bátran fogyasszuk ételként vagy italként egyaránt.

Történelme

A kakaó évezredes múltra tekint vissza. Az első hivatalos bizonyítékokra 2007 novemberében derült fény, amikor egy régészekből álló kutatócsoport Puerto Escondido-ban, Mexikóban kakaóültetvényekre bukkant. A szakértők szerint i.e. 1100-1400 táján kezdték el a helyiek megművelni az ott fekvő földeket. A maják nem pusztán növényként tekintettek rá, hanem gyakran a termékenység istenével hozták összefüggésbe. Maga a kakaó szó az azték kultúrából származik.
Ezen két népcsoport készített először kakaóból italt, melynek neve "xocolatl", ami magyarul annyit tesz "keserű víz". Az Új Világ felfedezése után már egyre gyakoribbá vált, hogy a kakaót vaníliával, chili paprikával és annattóval (a trópusi övezetben honos akiote fa gyümölcséből kivont piros élelmiszeradalék) ízesítették. Oly annyira elterjedtté és fontossá vált az idők múlásával a kakaóbab, hogy sokszor ez volt a pénzt helyettesítő fizetőeszköz a kereskedelemben.

Fajtái
A kakaófák igen kényes növények. Minimum 2000 mm csapadékra van szükségük évente, valamint 21-32 °C közötti a hőmérséklet igényük. (15 °C alatt kipusztulnak.) Emiatt van, hogy a világ kakaótermésének 2/3-át Nyugat Afrika adja, hisz más kontinenseken lehetetlenség lenne a megfelelő körülményeket biztosítani számukra.
Három ismert fajtája van, a criollo, a forastero és a trinitario.
A kakaótermések mindössze 5%-át adja a criollo, hiszen ez a legdrágább fajta a piacon. Ugyan viták övezik genetikai tisztaságát, mégis íze feledhetetlenül egyedi. Nagyon ízletes, de ha megkóstoljuk, a klasszikus csokoládéízből csak keveset érezhetünk. Kellemes, gazdag utóíze van.


Criollo, forastero és trinitario


A legelterjedtebb fajta a forastero. Az Amazon vízgyűjtő területén honos, de az Afrikában termesztett kakaótermés nagy részét is ez a típus adja. Keményebb és sokkal nagyobb terméshozamú, mint a criollo. Klasszikus csokoládéaromával rendelkezik, ám utóíze gyengébb a többi fajtánál.
Az előző két faj keresztezéséből jött létre a trinitario, mely Trinidadban honos.

Egészségünkre gyakorolt hatásai

Ugyan az emberek nagy része pusztán élvezetből fogyasztja a kakaót és a csokoládét, érdemes megemlítenünk szervezetünkre gyakorolt hatásait is.
Kutatócsoportok százai próbálják bizonyítani, hogy milyen előnyökkel vagy hátrányokkal járhat fogyasztásuk.
A keserű csokoládé magas kakaótartalma miatt a flavonoidok és a gallsavak egyik legtökéletesebb forrása, melyek különösen jó hatással lehetnek szív- és érrendszerünkre. Amellett, hogy csökkentik vérnyomásunkat, értágító hatásuk is bizonyított. Olyan megállapítások is születtek, mely szerint kiváló köhögéscsillapító "gyógyszerként", hiszen több teobromint tartalmaz, mint a kodein, a világ legelterjedtebb köhögéscsillapítója.
Szintén a keserűcsokoládéval hozták összefüggésbe a rákmegelőző tulajdonságokat is, habár ezzel kapcsolatban igen kevés bizonyíték áll rendelkezésünkre. Természetesen tévhitek is keringenek a kakaóval kapcsolatban. Ilyen például a szexuális vágyat növelő hatás, melyet mái napig nem tudtak tudományosan alátámasztani. Ez természetesen ne akadályozzon meg minket, hogy szeretteinket egy tábla finom csokoládéval ajándékozzuk meg, hisz rengeteg kultúrában - köztük a miénkben is - ez az egyik legelterjedtebb ajándékozási forma.
A mértékletességet azonban mindenképp tartsuk szem előtt, hiszen a csokoládé kalóriadús és igen magas zsírtartalmú édesség, így nem árt odafigyelni, hogy mennyit fogyasztunk belőle.

Írta: Kígyós Adrienn

Képek forrása:
www.housebeautiful.com
www.ehponline.com
www.thenibble.com