A gyúrással készített, közepesen kemény, jól formázható masszából készített tésztát zárt térben, sütőben (pl.: mazsolás kalács), vagy bő, forró olajban pl.: lángos) sütjük.
Kovászkészítés: langyos tejjel (35°C) és kevés cukorral, liszttel simára keverjük a friss élesztőt. Az így kapott híg tészta felszínét még meghintjük liszttel, majd 40-42°C-os hőmérsékleten, (kelesztőszekrényben) 20-25 percig érleljük. Ez alatt az idő alatt az élesztőgombák elszaporodnak, miközben szén-dioxid és alkohol termelődik a kovászban. Az érett kovász térfogata megnő és az ujj benyomata megmarad. Az éretlen kovász rugalmas, kis térfogatú, amíg a túlérett kovász térfogata ingen nagy, ha hozzáérünk összeesik és megindul ( tejsavas, ecetsavas) erjedés következtében savanykás szagú.
A kovászkészítés hibái: öreg, állott élesztő, (nem tud úgy szaporodni, lapos marad a tészta), túl forró a tej, vagy nagyon meleg helyen kelesztjük (elpusztulnak az élesztőgombák), hideg a tej, vagy huzatos helyen kelesztjük (a megfelelő hőmérséklet hiánya miatt nem tud megfelelően szaporodni az élesztőgomba).
Gyorsabb eljárás az élesztő felfuttatása, amikor csak belemorzsoljuk a langyos, cukros tejbe és meleg helyen 5-10 perc alatt elkészül.
A tésztához valók előkészítése: liszt átszitálása, felmelegítése (35 C), tej felmelegítése, margarin langyosra olvasztása, tojás szétválasztása.
Gyúrás, dagasztás: a keverőtálba tett liszt közepébe kis mélyedésbe tesszük a kovászt, a tojássárgát, a cukrot, az olvasztott margarint, a sót és fokozatosan a langyos tejet, miközben kézzel, vagy géppel folyamatosan gyúrjuk.
A megfelelő állagú masszát ezután addig dagasztjuk, amíg el nem válik az edény falától, csomómentes, sima, fényes és hólyagos nem lesz. A dagasztás által levegőt juttatunk a tésztába, mivel az élesztőgombának a szaporodáshoz tápanyag, folyadék és meleg mellett levegőre van szüksége.
Kelesztés: 20-25 percig letakarva, vagy kelesztőszekrényben (35-40° C-on).
Átszellőztetés: kb.félidőben, (a tészta térfogata másfélszeresére nőtt) átgyúrjuk a tésztát, így a felfrissített élesztőgombák további szaporodásnak indulnak.
Második érlelés (kelesztés): újra 20-25 percig letakarva, vagy kelesztőszekrényben, 35-40°C-on. A lágy tészta gyorsabban, míg a sűrűbb lassabban kel meg. Akkor jó, ha az eredeti térfogat kétszeresére nőtt, de ügyelni kell arra is, hogy ne keljen túl, mert akkor összeesik a tésztánk.
Nyújtás, darabolás, formázás, töltés: a tészta jellegének megfelelően végezzük el ezeket a műveleteket.
Újrakelesztés: a kialakított tésztát tepsibe, vagy sütőlapra tesszük, megkenjük, majd. kb. 10 percig pihentetjük. Kenés: a tészta tetejét kenhetjük felvert egész tojással, tejjel összekevert tojássárgával, vízzel elkevert tojásfehérjével, vagy cukros tejjel.
Sütés előmelegített sütőben 180-210°C-on, két ütemben. Pár percig magasabb hőfokon sütjük, majd a hőt 10-20 fokkal csökkentve fejezzük be a sütést. A tésztára sütés közben ne nyissuk rá a sütő ajtaját. Szép fényes lesz a sütemény teteje, ha még forrón megkenjük hideg vízzel.
Megjegyzés:
Készülhet még a tésztából:töltött kalács, fonott, mazsolás, kakaós kalács, briós, aranygaluska, barhesz, bukta, lepények, pogácsa, pizza, -bár ehhez olajat szabunk ki zsiradéknak. Bő forró (160°C) olajban: két ütemben, fedővel, majd fedő nélkül (pl.: farsangi fánk, lángos, forgácsfánk, túrós perecek). Faszénparázs felett: az erdélyi eredetű kürtöskalács sül ily módon.
Értékeld a receptet:
Hollóné Balogh Nikolett receptje
Kelt tészták |
Babáknak:12-18 hónap | 90 n. diéta - szénhidrátnap, | desszert | sütőben sütve | cukormentes, | egész nap, | egész évben | házibuli, lakto vega
A Budapest Borfesztivál 28. alkalommal várja a borozni, kikapcsolódni, szórakozni vágyókat a főváros egyik legimpozánsabb helyszínén, a megújuló Budai Várban. A vendégek nappal és este is káprázatos panoráma társaságában kóstolhatják meg a közel 200 hazai és külföldi kiállító több ezer borát. Az idei év fókuszába az Egri borvidék, a Bikavérek és Egri Csillagok, a helyi gasztronómia és kultúra kerül. A borok kóstolásán kívül megismerkedhetünk a Bikavért övező legendákkal, hungarikum borunk készítésének titkaival. Európa legszebb borfesztiválján a bor és kultúra találkozását gazdag zenei és gasztronómiai kínálat teszi most is felejthetetlenné.
A Budapest Borfesztivál 28. alkalommal várja a borozni, kikapcsolódni, szórakozni vágyókat a főváros egyik legimpozánsabb helyszínén, a megújuló Budai Várban. A vendégek nappal és esti fényében is káprázatos panorámát élvezve kóstolhatják meg a közel 200 hazai és külföldi kiállító több ezer borát. Az idei év fókuszába az Egri borvidék, a Bikavérek és Egri Csillagok, a helyi gasztronómia és kultúra kerül. A borok kóstolásán kívül megismerkedhetünk a Bikavért övező legendákkal, hungarikum borunk készítésének titkaival. Európa legszebb borfesztiválján a bor és kultúra találkozását gazdag zenei és gasztronómiai kínálat teszi most is felejthetetlenné.