Pannonhalmi törkölypálinkára, a Győri Likőrgyár Zrt. termékére helyezték fel Magyarország első pálinkazárjegyét szerdán.
Pannonhalmi törkölypálinkára helyezték fel az első pálinkazárjegyet
Az első ilyen címkével ellátott üveget múzeumban helyezik el - közölte az eseményen Barabás Attila vezérigazgató. A vöröses-narancs színű pálinkazárjegy bevezetésétől azt várják, hogy látványával felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy a pálinka nemzeti érték, hungaricum. Az üvegeken lévő pálinkazárjegyek a top prémium kategóriákból kiemelik a pálinkát - vélekedett Barabás Attila.
A vezérigazgató hangsúlyozta: pálinkazárjegyet kizárólag a gyümölcsből készült párlatot tartalmazó palackokon lehet elhelyezni. A vöröses-narancs összhatású címke színében különböztethető meg a kékes színű, hagyományos szeszesital zárjegytől.
Országosan évente 4-5 millió hektoliter körüli az úgynevezett bérfőzött pálinka mennyisége, amely önfogyasztásra készül és kedvezményes adótételt élvez. A kereskedelmi célokra történő főzés tavaly 2 millió hektoliter volt országosan. Ez utóbbi az elmúlt időszakban évente 30-40 százalékos növekedést mutat.
A győri likőrgyár a Pannonhalmi Pálinkáriumban tavaly kezdte meg a top prémium kategóriájú pálinkák előállítását. Évente 100-150 ezer fél literes üveg pálinka főzésére van kapacitás Pannonhalmán. A termékek 10-15 százalékát a környező országokba exportálják. A pálinka a társaság tavalyi mintegy 7 milliárd forintos forgalmának 5-7 százalékát tette ki.
Hamarosan létrejön a Pálinka Nemzeti Tanács is
A vezérigazgató szólt arról, hogy a tavaly novemberben az Országgyűlés által elfogadott pálinkatörvény rendelkezik a Pálinka Nemzeti Tanács felállításáról is. Ennek folyamatát Gráf József földművelésügyi miniszter elindította. A szervezet feladata lesz a szakmai felügyelet az egész termékpályán, így egyebek között a minőségbiztosítás, a marketing területén. Hatósági jogkörökkel viszont nem rendelkezik majd a tanács, amelynek létrehozását a szakmai szervezetek kezdeményezték - közölte Barabás Attila.