Bajnán
2012. június 8-9-10.
Hagyomány - Mesterség - Gasztronómia
Bajna a fővárostól 40 kilométerre a Gerecse szívében, a Bajnai - medencében fekszik. A nemzetközi viszonylatban is egyedülálló természeti környezettel rendelkező község közterei, árnyas utcái, parkjai, tekintélyt és ősi energiát sugárzó m-emlék épületei kiváló lehetőséget teremtenek arra, hogy a hétköznapok és a város zajából kiszakadva feltöltődjünk. Ebben segít a magyar tájegységek tradicionális népszokásait és a szokásrendhez tartozó magyar viseleteket felvonultató Magyar Viselet Ünnepe, mely a hagyományt a mába átültető program sorozat, a Századok Öröksége részeként kerül megrendezésre.

A magyar nemzeti viselet ősi és időtálló voltát bizonyítja, hogy a különböző politikai- vagy divatáramlatok hiába nyomják el, vagy szorították ki a több ízben, a magyarság újra és újra visszatér ahhoz a ruházathoz, mely alkatának és lelkületének leginkább megfelel. Nem lehet ez másként a XXI. században sem. A globalizáció miatt egy ideje kiszorultak a magyar népi motívumok a divatból, ezért a rendezvény egyik célja trendet alkotni, és olyan iparművészek, divattervezők munkáját bemutatni, akik a mindennapokra is kínálatot adhatnak.
Hagyományőrző rendezvény szinte nem is képzelhető el vásár nélkül. A IV. Magyar Viselet Ünnepéhez kapcsolódó vásárral célunk, hogy olyan kínálatot teremtsünk, ahol a vásárlói kör a hagyományos értékeket képviselő mesteremberek portékái mellett megtalálja az egyedi formatervezett, kreatív, ötletes ajándék és használati tárgyakat is melyek még őrzik a múlt "illatát", de a mai ember számára is használható és befogadható árucikkek a tucatárukkal szemben.
A hagyományokat őrző tárgyak mellett természetesen nagy szerepet kapnak a koncertek, az utca- és bábszínházak, kézműves műhelyek és a kicsinyeket hívogató játszóházak is. A múlt esztendőben felújított Fő tér és a Kastélykert színpadán olyan nagyhírű együttesek gondoskodnak a szórakozásról, mint a Csík zenekar a Ghymes vagy a Téka. Az esemény fénypontja a Kárpát-medencéből érkező színpompás viseletbe öltözött táncegyütteseket és hagyományőrző csoportokat felvonultató 500 fős viselet mustra lesz.
A viseletek egy különleges válfaja a katonai egyenruhák, melyek a Magyar Történelem hagyományőrző katonaviseletesek és Középkori lovagrendek képviselői, életképek, várjátékok, lovagi tornák, várostromok, és eljátszott csatákon keresztül mutatnak be a Kastély kertben. A vasárnap megrendezésre kerülő rendhagyó divatbemutatón a népi motívumokat munkájukban felhasználó iparművészek és ruhatervezők kollekcióiból láthatunk jó néhányat.
A kulturális programok mellett a kulináris élvezetek is kiemelt szerepet kapnak: lesznek a különböző tájegységek tradicionális étkeit kínáló szabadtéri látványkonyhák, és "Isten és bor dicsősége" kiemelt szerepet kapnak a bajnai borászok, a nyitott pince túrák, ezzel is munkálkodva a magyar bor fogyasztási és készítési kultúrájának minél szélesebb körben történő megismertetésén.
A három napos rendezvény minden napjára ígér látni és csinálni valót, ezért érdemes "leköltözni" egy kis időre ebe az igazi falusi vendégszeretetet árasztó miliőbe. A szállással sem lesz gond, hiszen a falusi turizmus keretein belül számos ház nyitja meg kapuit a látogatók előtt. Bajna tehát várja a családokat csakúgy, mint a fiatalokat, akik szeretnének gondtalanul szórakozni, és nem utolsó sorban szeretnének magukba szívni azokat a hagyományokat, amelyek egyedibbé, színesebbé tehetik mindennapjaikat.
A rendezvény fővédnöke: Dr. Schmitt Pálné Makray Katalin
Támogatók: Magyar Villamos Művek, Euro One, Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Médiatámogató: Gasztrostúdió.hu