A testépítésnek is ritmusa van: sérülés és épülés. Ám a sérülés mértékének megválasztása igen fontos. Ha kicsit sem sérül az izom, nincs épülés, ha meg túlzásba visszük az edzést, akkor komoly izomszakadás lehet a következménye. Ám ez megelőzhető okosan megválasztott súlyokkal, és a fokozatos (!) terheléssel.
Az esztétikus férfitest kialakítása, vagyis a testépítés korántsem nevezhető modern sportnak. Igaz, a mi életmódunk nem vethető össze a római katonákéval, akik egész nap kemény testgyakorlatokat végeztek, így a testépítést is másként végezzük: hipermodern termekben, korszerű tudományos eredmények felhasználásával, mindenféle külső segítséggel.
Sokan, ha meghallják a gyúrás, konditerem, body building szavakat, rögtön hormonálisan tönkretett kolosszusokra gondolnak. Holott - ha okosan műveljük - a testépítés ugyanolyan egészséges sport, mint a többi. Lássuk, hogyan!
A testépítés speciális sport
A body building más elvek alapján működik, mint a hagyományos testedzések. Az aerob jellegű sportok közben mindig jut elegendő oxigén az izmokhoz, mert hosszú ideig, viszonylag alacsony intenzitással vesszük igénybe őket. Így javul a teljesítőképességünk, kitartásunk, oxigén-felhasználásunk, ügyességünk - de nem lesznek nagyobbak az izmaink.
A testépítés méretnövekedést is hoz magával, és ezt csak anaerob tevékenységgel lehet elérni. Ez azt jelenti, hogy a kérdéses izmokat rövid ideig extrém terhelésnek tesszük ki, s ezalatt egyszerűen nem jut elég oxigén az izmokhoz (ezért anaerob). A gyakorlat alatt az izom rostjai óhatatlanul sérülnek - ám ez a sérülés nagyon fontos: a kisebb rostok elszakadnak, az oxigénhiány következtében elhalnak. A szervezet e sejteket pótolja, de hogy másodszor ne következhessen be sérülés, egy kicsit több sejtet állít csatarendbe. Az eredmény: nagyobb izom. Persze a következő edzésen már nagyobb súlyt emelünk, ezért megint túlkompenzál a szervezet és kezdődik minden elölről.
A testépítés ritmusa
A testépítésnek is ritmusa van: sérülés és épülés. Ám a sérülés mértékének megválasztása igen fontos. Ha kicsit nem sérül az izom, nincs épülés, ha meg túlzásba visszük, akkor komoly izomszakadás lehet a következménye. Ám a nagyobb sérüléseket bemelegítéssel, okosan megválasztott súlyokkal, fokozatos terheléssel tudjuk megelőzni. Az ízületi sérülések szinte mindig a helytelen, hanyag testtartás, pongyola gyakorlat-kivitelezés következményei.
Csak óvatosan!
Hogyan érhetők el a fejlődést okozó mikrosérülések? Ez nehezebb, mint gondolnánk. Ezeket a szakadásokat ugyanis nem érezzük, ezért csak tapasztalati úton jöhetünk rá a helyes arányra. Sokféle elmélet alapján lehet testet építeni, de mindegyik lényege, hogy az adott napi gyakorlatsorozat az izmot olyan mértékig vegye igénybe, hogy beinduljon a fejlődés. Közös elem továbbá, hogy minden edzésen növekszik a súly vagy az ismétlésszám. Van, ahol a teljes fáradásig kell emelni, mások a precíz kivitelezést tartják fontosnak az utolsó mozdulatig.
dr. Kállay Krisztián
A Patika Magazin közel 10 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!