A légút érzékeny nyálkahártyáját folyamatosan érik támadások a beszippantott különféle porok (pl. virágpor), cigaretta és városi füstök, valamint a szinte mindenütt jelen lévő vírusok és baktériumok által. Immunrendszerünk nyújt védelmet a káros hatásokkal szemben, ha azonban a szervezet legyengült, az immunrendszer nem képes megfelelően ellensúlyozni a légutat ért káros hatásokat.
A légút nyálkahártyája az irritációk és az immunreakciók eredményeként gyulladásba kerül, ami váladékozást, valamint a légutak tisztítását célzó reflexfolyamatot, köhögést eredményez. Előfordul, hogy az immunrendszer túlzott működésbe jön. Például a szénanátha esetében, melyet virágporok, pollenszemcsék váltanak ki. A szervezet ellenreakciója olyan heves lehet, hogy légúti és szempanaszokat: köhögést, viszketésérzést, könnyezést, orrfolyást, görcsöt eredményezhet.
Természetes hatóanyagok a légút tisztítására
A megfázás, nátha, szénanátha során a légútban antihisztamin szabadul fel és a túlzott nyáktermelődés köhögést eredményez. Antibiotikus és antiallergén hatású növények, valamint görcsoldó, gyulladást mérséklő gyógynövények kedvező hatásúak ezekre a tünetekre. A tormát, a fokhagymát és a gyömbért évszázadok óta alkalmazzák nátha és szénanátha tüneteinek kezelésére, megelőzésére.
A torma, a fokhagyma, a gyömbér és az antioxidánsok hatásai a légút védelmére
A torma
Régi tapasztalat és gyakori népi javaslat, hogy náthás ember reszeljen tormát. A tormából felszabaduló erős illatú anyagok csillapítják, sőt meg is szüntethetik a légút gyulladt állapotát, az orrfolyást, köhögést, a könnyezést. A torma szinigrint tartalmaz, amely hatékony szer a szénanátha enyhítésére is. A légutat, bronchusokat tágító hatása segít a hörghurut, sinusitis, orrdugulás eseteiben.
A fokhagyma
A fokhagyma közismert gyógynövény, széleskörűen használják sokféle egészségi probléma kezelésére. Fertőzést és váladékozást gátló tulajdonságai allicintartalmából erednek. A fokhagyma és kivonata jó hatású a hörgők tisztán tartására, a huruttal és allergiával kapcsolatos váladékos orrdugulás átmeneti enyhítésére. Az immunrendszer erősítésében is fontos szerepet játszik.
A gyömbér
A gyömbér teáját, hatóanyag-kivonatát megfázásos, influenzás esetekre ajánlják. Fokozza a véráramlást, izzadást eredményez, mérsékli a légúti váladékozást, köhögést. Segít a torokfájás, a légúti gyulladások kezelésében, megelőzésében.
Az antioxidánsok
A gyulladásban lévő légúti nyálkahártyák szöveteiben fokozott oxidációs folyamatok zajlanak, ami a helyi oxidáns–antioxidáns egyensúly eltolódását eredményezi. A kialakuló oxidatív stressz pedig elnyújtott vagy súlyosbodott légúti betegségekhez vezethet. Megelőzésére és kezelésére antioxidánsterápia javasolt: C-vitamin (antiallergén hatása is van), citrus bioflavonoidok, zöldtea-kivonat katechinjei.
A nátha megelőzésére, kezelésére, valamint ugyancsak a szénanátha enyhítésére világszerte egyre elterjedtebben alkalmaznak olyan hatóanyag-keverékeket, amelyekben a torma, a fokhagyma, a gyömbér stb. kivonatai és különféle antioxidánsok szerepelnek.
Dr. Ősapay György
A Patika Magazin 12 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!
Copyright: Gasztrostúdió.hu Online Gasztronómiai és Képes Receptmagazin 2003-2024