A táplálkozástudományi szakértők szerint teljesen mindegy, hogy a főétel előtt esszük a salátát vagy mellé. A legfontosabb az, hogy friss, nyers zöldségféle mindenképpen szerepeljen az étrendünkben.
A görög vendéglőkben - mielőtt a húsból és zöldségköretből álló főétel az asztalra kerülne - először általában egy adag friss uborkát, paradicsomot és vöröshagymát szolgálnak fel.
Az olaszok étkezési szokásai is hasonlóak: a tésztából álló (spagetti, makaróni) előétel és a húsos főétel között fogyasztanak valamilyen nyers salátát.
A mediterrán konyha alapja
A mediterrán konyhára nem jellemző a saláták és a főétel együttes fogyasztása. Lehetséges volna, hogy a déli országokban az emberek ösztönösen is egészségesebb sorrendben eszik a különböző fogásokat, mert a saláta már az étkezés elején élénkíti, javítja az emésztést?
Miért olyan egészséges a saláta?
A táplálkozástudományi szakértők másképp vélekednek. Szerintük teljesen mindegy, hogy a főétel előtt esszük a salátát vagy mellé. A legfontosabb az, hogy a friss, nyers zöldségféle mindenképpen szerepeljen az étrendünkben. Továbbá az, hogy jól megrágjuk, mivel a benne lévő értékes tápanyagok így szívódnak fel a legjobban, mire az emésztőrendszerbe kerülnek.
A friss nyersanyagokból készült saláta - akár előétel, akár köret - fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, ballasztanyagokat és másodlagos növényi anyagokat tartalmaz, és egészségesebbé teszi az étkezést, míg rostanyagai segítik az emésztést.
Akkor mivel magyarázható a déli népek eltérő étkezési szokása? Egy lehetséges válasz a sok közül: ha nagyon meleg van, a forró leves helyett talán kellemesebb a hideg, ropogós fogással kezdeni az étkezést.
Saláta: a diétázók étele
Egy kiadós adag saláta előételként viszont előnyére válhat annak, aki vigyáz a vonalaira. Ha ugyanis szinte jóllakik a kalóriaszegény zöldséggel, kevesebbet pakol a tányérjára a többnyire kalóriadús főételből.
Forrás: Galenus
A Patika Magazin 12 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!