Torokfájást okozó torokgyulladás az év minden napján előfordulhat. A hideg italok, a huzat csakúgy, mint a nem megfelelő öltözködés is igen gyakran torokfájáshoz, meghűléshez vezethetnek...
A lokális fagy, az egész testre kiterjedő lehűlés következtében a torok, a garat nyálkahártyájának az immunrendszere gyengül és így a vírusok és a baktériumok könnyen behatolnak a nyálkahártya belsejébe. Az akut torokgyulladás pedig hosszas fennállás esetén átmehet krónikus torokgyulladásba.
Tüszős mandulagyulladáskor forduljunk háziorvosunkhoz vagy fül-orr-gégészhez, de megfázás okozta gyulladás esetén magunk is kezelhetjük a betegséget.
Mire jó a konyhasó és a sok folyadék?
Mindenkinek ajánlható a konyhasós-vizes öblögetést. Fél pohár langyos vízbe tegyünk egy mokkáskanálnyi konyhasót és azzal naponta többször öblögessünk. A konyhasós folyadék hipertóniás oldat, mely megszívja a nyálkahártya gyulladt kehelysejtjeit, elöli a vírusok, baktériumok nagy részét és az elhalt nyálkahártyasejtektől, illetve a gyulladt nyálkától megszabadítja a fertőzött területet. Igyunk minél több folyadékot, lehetőleg frissen préselt gyümölcslevet, rostos gyümölcslevet, ásványvizet. A gyógyszertárakban számtalan vény nélküli készítmény kapható a torokfájás tüneteinek csökkentésére.
Fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt
Együnk minél több gyümölcsöt és zöldséget, befőttet, könnyen nyelhető krumplipürét. Ne feledjük, hogy ilyenkor növekszik a szervezet C-vitamin-, kálium- és magnéziumigénye. Amennyiben a torokfájás tünetei pár nap alatt nem szűnnek, keressük fel a háziorvost vagy a fül-orr-gégészt.
A kínzó tünetek...
A tüneteket mindannyian jól ismerjük. A torokban fájdalom, kaparó, égő érzés, viszketés, szárazság, fájdalmas nyelés, láz, hőemelkedés, rossz közérzet, étvágytalanság, fáradtság. A torokfájás az egyik leggyakoribb panasz, amivel a betegek orvoshoz fordulnak. Torokfájást számtalan betegség okozhat, csak ritkán önálló kór. Leggyakrabban a megfázást okozó vírusok és baktériumok által létrejövő gyulladás egyik vezető tünete.
...és a lehetséges kiváltó okok
Megfázáskor a nyirkos, hideg levegő, a hideg étel és ital gyengíti a nyálkahártya immunrendszerét. A sejtek közt lévő sejtközi tér kitágul, így a kórokozók könnyebben hatolhatnak be a nyálkahártyába. A száraz nyálkahártyán át is könnyebben hatolnak be a kórokozók. Gátolt orrlégzés, amelynek számtalan oka lehet (vírusfertőzés által okozott nátha, allergiás nátha, orrpolyp stb.), fogékonnyá tesz vírus- és baktériumfertőzésre, amely torokgyulladást okoz.
Leggyakrabban ősz végén, tél elején és kora tavasszal a felső légúti hurutot okozó vírusok és baktériumok által létrejött fertőzésekben szinte mindig létrejön a garatgyulladás is. Influenza esetén szinte mindig begyullad a garatnyálkahártya is. Természetesen ilyenkor nem mindig a torokgyulladás a vezető tünet, de az egyik leggyakoribb, amellyel a beteg felkeresi az orvost.
Forduljunk orvoshoz
Az influenza járványos megbetegedés, amelyet az influenzavírus okoz. A tüszős mandulagyulladást mindig a Streptococcus pneumonic okozza. Ha a megfázáskor fellépő torokpanaszaink pár nap alatt nem szűnnek, forduljunk orvoshoz. Tüszős mandulagyulladás esetén rögtön. Egy-két hét után sem szűnő torokpanaszokkal pedig fül-orr-gégészhez, mert enyhe tünetek észlelésekor is rosszindulatú torok- vagy manduladaganat állhat a háttérben. dr. Benkő András
fül-orr-gégész
A Patika Magazin közel 10 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!