Minden évben ugyanaz a ,,forgatókönyv": a napok rövidülésével és a napsütéses órák számának csökkenésével egyidejűleg szervezetünk ,,lassított tempóban jár", kedélyállapotunk romlik. Ezen a télen ne hagyjuk magunkat, és tegyünk ellene!
Amint a napfényes időszakok egyre ritkábbak lesznek a téli hónapokban, ,,belső óránk" hajlamos szabálytalanul ,,járni", és a rosszkedv is mind gyakrabban vesz erőt rajtunk. Úgy érezzük, míg vidám ,,tücskök" voltunk nyáron (dinamikusak, pozitívak, szerettünk eljárni otthonról, vagy tervekkel telve a jövőbe nézni), most átmegyünk szinte mindig morgolódó, zsémbes ,,medvébe". Nehezebben megy a munka, szabadnapjainkon hajlamosak vagyunk sokáig ágyban maradni, vagy hétköznapokon ügyeink intézése helyett egész nap szeretnénk a kanapén pihenni. Itt az ideje, hogy ne hibáztassuk magunkat emiatt, hanem törekedjünk jó formánk és kedélyállapotunk (lehetőleg folyamatos) megőrzésére egész éven át.
Igy van ez szinte mindnyájunknál: télen romlik a teljesítmény, sokkal eredménytelenebbnek érezzük magunkat, mint az év többi szakában. Ráadásul, ha ezt még a szép napok idején ismételgetjük magunkban, jó előre negatívan ítélve meg a téli időszakot, megvan az esélye annak, hogy a búskomorság a vártnál hamarabb beköszönt – állítják a pszichológusok. Sokkal többet ér, ha dinamikusan, pozitívan állunk hozzá ehhez az évszakhoz, hogy a várható káros hatásokat a lehető legtovább késleltessük, vagy elkerüljük. És mi lenne, ha hasznot húznánk a helyzetből? Fedezzük fel a téli időszak jó oldalát!
Összhangban a biológiai ritmussal
Ha a számunkra elengedhetetlenül fontos napfényből kevés van, más eszközök is lehetővé teszik, hogy biológiai ritmusunk ennek ne lássa kárát. Ezen eszközök segítségünkre lehetnek abban, hogy feltöltődjünk energiával, jobban érezzük magunkat a bőrünkben télen is. De vegyük sorra, mit is tehetünk:
REGGEL: ébredjünk jó kedvvel! Néhány felemelkedés (hasizom-gyakorlat) az ágyban és az azt követő, meleg vizes zuhanyozás elősegíti a testhőmérséklet gyorsabb emelkedését. Ez egyik módja lehet annak, hogy jelezzük szervezetünknek: ideje munkába állni! Még jobb, ha emellett reggelente legalább 15-20 percet tornázunk vagy gyalogolunk. Ennek ugyanis a napi bemelegítésen kívül antidepresszív hatása is van.
ESTE: biztosítsunk magunknak lehetőleg maximális nyugalmat, a jó alvás érdekében. Központi „termosztátunk” hőfokának csökkentése végett, és a könnyebb elalvás elősegítésére jól tesszük, ha előnyben részesítjük a csillapító, nyugtató hatású tevékenységeket. Emellett a könnyű vacsora után csak langyos zuhany ajánlott – utána pedig várjunk kicsit a lefekvéssel. A helyes életritmus megtartásának záloga a jó alvás. Ahhoz, hogy ezt elérjük, már délutántól kerüljük az izgató hatású italokat (kávé, tea, koffeines üdítők stb.). Hiszen azoknak 8-10 óra elteltével is lehet következményük, ami növeli a rossz alvás, álmatlanság kockázatát. De vannak még jó tanácsok, melyeket ajánlatos megfogadni. Például: az ideális az, ha mindjárt igyekszünk lefeküdni, amint az álmosság első jelei jelentkeznek (ásítozás, szemhéjak elnehezülése stb.) Ha nem így teszünk, vagy nincs lehetőségünk rá, kb. másfélórát kell várnunk, míg ismét bekövetkeznek Nem árt az sem, ha mindennap igyekszünk kb. ugyanabban az időben lefeküdni. Fontos az is, hogy kb. azonos időben keljünk fel a hétvégi napokon is. Jobb ilyenkor elkerülni a késői felkelést, mert akkor az egész napi ritmusunk megbomlik, minden programunk, napi elfoglaltságunk eltolódik. De azért profitálhatunk a szombat-vasárnap reggelből: olvasgassunk az ágyban, reggelizzünk nyugodtan. Végül sajnálni fogjuk, hogy vége a sötét, téli napoknak...
Rajtunk áll a „puha fészek” megteremtése
Amikor szürke az ég, és romlik a kedélyállapot, nincs is jobb, mint otthon maradni, kellemes, meleg, ,,puha fészkünkben". De mi ajánlott annak érdekében, hogy javítsunk hangulatunkon?
Kis ,,szertartások" a jobb közérzetért:
Illatos, gyógyfüves fürdő, a láb masszírozása, manikűrözés... De az olvasás és a kreatív tevékenység is hasznos lehet: festegetés, fotóalbum létrehozása, varrás-kézimunka stb. Összefoglalva: miután télen, rossz időben többet kell otthon maradnunk, részesítsünk előnyben minden olyan (kellemes) tevékenységet, melyet mellőzünk, amikor kint szép az idő.
A tv előtt ülve:
Nem kérdés, hogy ha válogatás nélkül nézünk esténként tv-filmeket egy zsörtölődő házastárs vagy partner mellett, lefekvés előtt garantált a rosszkedv. Ezért nem árt az ellenkezőjére törekedni: konszenzusos alapon, jól szelektált műsorokat tekintsünk meg - hogy ne legyen vita, és a nap végére visszanyerjük jó hangulatunkat.
,,Nevetés-terápiával" a rosszkedv ellen:
Bizonyított, hogy a nevetés, mint fizikai tevékenység endorfin hormont szabadít fel, mely közel áll a morfium hatásához, és eufóriát okoz. Ne tétovázzunk hát, hogy meghívjuk barátainkat egy vidám beszélgetésre otthonunkba. Nevessünk sokat velük, álljunk elő tréfás történetekkel - de öntsük szóba érzéseinket, ,,beszéljük kis" esetleges aggodalmainkat is, ami szintén jót tesz kedélyállapotunknak.
Forrás: Galenus
Copyright: Gasztrostúdió.hu Online Gasztronómiai és Képes Receptmagazin 2003-2024