Sokunk számára okoz problémát, hogy rohanó életvitelünk mellett nem jut elegendő időnk és energiánk arra, hogy kellő figyelmet fordítsunk étkezésünkre. A felmérések szerint minden harmadik felnőtt nő észlel magán valamilyen emésztőrendszeri rendellenességet… Ezek megoldásában segíthet a joghurt!
Egy táplálkozási szokásokat és emésztőrendszeri panaszokat vizsgáló felmérés szerint minden harmadik felnőtt nő észlel magán valamilyen emésztőrendszeri rendellenességet.
Sokunk számára okoz problémát, hogy rohanó életvitelünk mellett nem jut elegendő időnk és energiánk arra, hogy kellő figyelmet fordítsunk étkezésünkre. Akkor eszünk, amikor nincs sürgősebb teendőnk, és azt esszük, amit a legegyszerűbben, leggyorsabban, "leg-morzsamentesebben" el tudunk fogyasztani. A napi 2 liter ajánlott folyadék helyett gyakran egy-egy pohár cukros üdítő vagy kávé szerepel étrendünkben. A helytelen táplálkozásnak azonban idővel komoly következményei lehetnek, melyet alátámaszt egy nemrégiben készült, a táplálkozási szokásokat és emésztőrendszeri panaszokat vizsgáló felmérés is. A 630 megkérdezett, 18-70 éves korú nő válasza alapján kiderült, hogy minden harmadik észlel magán valamilyen emésztőrendszeri rendellenességet.
Puffadás, teltségérzet, székrekedés és hasmenés
A megkérdezetteknél leggyakrabban előforduló panaszok: puffadás, teltségérzet, székrekedés, hasmenés. A tünetek lehetnek enyhébbek vagy súlyosabbak; vannak, akik csak időszakosan érzik a kellemetlenségeket, mások tartósan szenvednek tőlük. Egyesek orvoshoz fordulnak és gyógyszeres kezelés segítségével igyekeznek jobbulást nyerni, míg megint mások rádöbbennek, hogy a dolgokat ott kell kijavítani, ahol elrontjuk őket és eldöntik: jobban oda fognak figyelni táplálkozásukra, arra, hogy milyen anyagokat juttatnak szervezetükbe.
A segítségünkre siető „jótékony” élelmiszerek
Az elfogyasztott élelmiszerek tudatos kiválasztásával valóban sokat tehetünk egészségünk és jó közérzetünk megőrzése érdekében. Bizonyos ételek, finom ízük mellett, jótékony hatással is rendelkeznek, és segíthetnek emésztőrendszeri problémáinkon.
- friss gyümölcsök és zöldségek
Azoknak, akiknél a hosszabb-rövidebb ideig tartó emésztőrendszeri problémák jelentkeztek, a kutatók teát, friss gyümölcsöt, fűszereket iktatnak be az étrendjükbe. A felmérés tanulságai szerint, a székrekedés és a puffadás ellen a gyümölcsök közül leggyakrabban az őszibarack, az aszalt szilva, az alma és a mazsola, míg a zöldségek közül a paradicsom, a sárgarépa, a spenót, a krumpli és az uborka segít.
- probiotikus joghurtok
Ilyenkor rendkívül népszerűek az élőkultúrás, főleg a probiotikus joghurtok is, melyek a fogyasztói tapasztalatok szerint jótékonyan hatnak a szervezetre, ezeket a székrekedéssel, illetve puffadással küzdő nők mintegy fele hívja segítségül. A probiotikus joghurtokban található barátságos baktériumok (mint pl. A Bifidus, L.casei, stb.) élettani hatása igen kedvező.
A joghurtok tartalmazzák a szervezetünk számára elengedhetetlenül szükséges fehérjéket, vitaminokat és emellett az egyik legértékesebb kalciumforrásként tartjuk őket számon. Cereáliákkal, gyümölcsökkel gazdagított változataik is pompás ízélményt nyújtanak, és ily módon fogyasztva az egészséges gyomor- és bélműködéshez szükséges rostanyagok egy részéhez is hozzájuthatunk.
Az egész azonban a két legfontosabb dolog - az odafigyelés és a tudatosság - nélkül semmit sem ér!
Forrás: Galenus
A Patika Magazin 12 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!