A házimunka többsége, nemritkán egésze hagyományosan a nőkre hárul. Dolgozó nő esetén a háztartás ráadásul második műszakot jelent. Kényes helyzet, ha a férj munkanélküli, a feleség pedig dolgozik. Ki lássa el a gyerekeket és a háztartást?
A konfliktusokat a feladatok elosztásával, mindkét fél rugalmasságával, kölcsönösen elfogadható kompromisszum körvonalazásával lehet megelőzni.
Az elmúlt évtizedek azon nemzetközi tendenciája, hogy a nők egyre nagyobb arányban vállalnak munkát, kimutatható hatást gyakorol az otthoni teendők időbeli alakulására. A fizetett állással rendelkező férjes asszony érthető módon kevesebb időt fordít házimunkára. Emellett tevékenységének szerkezete is eltérő a “főállású háziasszonyokétól”, házimunkára leginkább esténként és hétvégenként jut ideje.
A nem fizetett otthoni munka
Gazdasági szempontból óriási jelentősége van a nem fizetett otthoni munkának. Szakértők szerint, ha a nem fizetett otthoni munka értékét is kifejeznénk pénzben, az ipari országok összjövedelmének 25–40 százalékát tenné ki a házimunka.
Ez a kevéssé elismert tevékenység a gazdaság többi részének működéséhez járul hozzá azzal, hogy ingyen nyújt létfontosságú szolgáltatásokat, teremt háttérfeltételeket az állásban dolgozóknak, tanuló gyermekeknek, és megkönnyíti sok idős, beteg ember életét. Hiszen gyakran a magatehetetlen nagyszülő gondozása is a családanyára hárul.
„Hiába” a gépesítés
Meglepő tény, hogy az elmúlt évszázadban a háztartások gépesítésével a házimunkára fordított idő alig csökkent. Természetesen a megerőltető munkák eltűnése nagy könnyebbséget jelent, viszont a háztartási gépek révén felszabaduló időt új feladatok kötik le.
A korábbinál nagyobb hangsúlyú tevékenység a gyermekgondozás, -nevelés és a változatos étkezés biztosításához szükséges beszerzés, előkészítés és főzés. Dédanyáinknak felesleges volt aerobikterembe vagy uszodába járniuk – derül ki egy mosógépgyár felméréséből. A kutatás a hagyományos kézi nagymosást veszi górcső alá. Eredményei szerint egy egész napos nagymosás hét-nyolc kilométer tempós mellúszásnak felel meg az energiafelhasználás nagyságrendje és a mozdulatok hasonlósága tekintetében.
Kiss Ákos
pszichológus
A Patika Magazin 12 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!
Copyright: Gasztrostúdió.hu Online Gasztronómiai és Képes Receptmagazin 2003-2025