Életünk során többször előfordul, hogy elszomorodunk, vagy letörtekké válunk. Hangulatváltásainkat néha életeseményeik következményének tartjuk, máskor minden különösebb kiváltó ok nélkül válunk szomorúvá. A lelki fájdalmak részei a mindennapi életnek és nem tartjuk betegségnek időnkénti megjelenésüket.
Azonban ha a rossz hangulat tartósan fennáll és befolyásolja a mindennapi életfunkciókat, felmerül a depresszió lehetősége, amit komolyan kell venni, és orvosi segítséget kell kérni fellépése esetén.
A depresszió tünetei és hatásai
A hangulat megváltozása mellett az érdeklődés és az aktivitás csökkenése a depresszió olyan alaptünetei, amelyek jelentősen befolyásolják a betegek munkaképességét és életminőségét. A depressziós tünetegyüttes a szubjektív szenvedés mellett hatással van a beteg családi életének minőségére, valamint családi és társadalmi szerepeire is.
A depresszió a leggyakrabban előforduló pszichiátriai zavar, a felnőtt lakosság 8-17 %-a él át legalább egy epizódot élete során. A depressziós epizód megismétlődhet, egyes esetekben krónikus lefolyást mutat.
A depresszió legjellemezőbb tünetei: levert hangulat a nap nagy részében, az érdeklődés és az örömérzés elvesztése, étvágycsökkenés, alvászavar, meglassult gondolkodás, energiavesztés és fáradtság, bűntudat érzése, lelassult cselekvés és beszéd, koncentrációs zavarok, visszatérő öngyilkossági gondolatok. Amennyiben ezen tünetek közül legalább négy jelen van legalább két héten keresztül, valószínűsíthető a depresszió diagnózisa.
A depresszió biológiai háttere
A depresszió kialakulásáért az agy biológiai folyamataiban bekövetkező változás a felelős. A szerotonin nevű ingerületátvivő anyagnak kulcsszerepe van ezekben a folyamatokban, de az újabb kutatások a noradrenalin és a dopamin szerepével is foglalkoznak.
A depresszió kezelése
A depresszió kezelésére szánt gyógyszerek kutatása alig fél évszázada kezdődött. A legelső vegyületek óta számos korszerű, hatékony készítmény áll a pszichiáterek rendelkezésére. A leghatékonyabb és legbiztonságosabb gyógyszerek az úgynevezett szelektív-szerotonin-visszavételgátlók. Ezek a gyógyszerek hosszú évek klinikai tapasztalatával rendelkeznek, kevés mellékhatásuk és egyszerű adagolásuk van.
A depresszió kezelésére alkalmazott gyógyszerek, az úgynevezett antidepresszívumok a depresszió valamennyi tünetét enyhítik. Fontos tudni, hogy csak egy-két hét rendszeres gyógyszerszedés után jelentkezik a hangulatjavító hatás. Bizonyos esetekben 4-6 hétnek is el kell telnie ahhoz, hogy az antidepresszívum teljes egészében kifejtse jótékony hatását. Ezért semmiképpen sem szabad a kezelőorvos utasításaitól eltérni, sem a gyógyszer adagját, sem a terápia hosszát illetően, mert visszaesés következhet be.
Minél előbb felismerik és kezelik a depressziót, annál jobbak az esélyek a gyógyulásra.
Gyakran a gyógyszeres és a pszichoterápiás módszerek együttes alkalmazása hozza a legjobb eredményt. A depresszió teljes gyógyulását a munka-, az alkotó- és az örömképesség maradéktalan helyreállása jelenti.
A depresszió társbetegségei
A depresszióhoz gyakran társulhat egyéb pszichiátriai zavar: szorongás, szociális fóbia, alkoholfüggőség, pánikbetegség. Az antidepresszívumok egy része ezeket a kórképeket is gyógyítja. Neurológiai megbetegedés, például agyvérzés (stroke) esetén is kialakulhat depresszió. Az úgynevezett post-stroke depresszió kezelése javítja a betegek napi élettevékenységét és pozitív hatással van a rehabilitációra, valamint a hosszútávú túlélésre.
Számos belgyógyászati betegséghez is társulhat depresszió. A legújabb vizsgálatok eredményei alapján cukorbetegség, magas vérnyomás, szívinfarktus esetén a depresszió kezelésének a betegség kimenetelében igen fontos szerepe van.
A depresszió napjainkban aluldiagnosztizált betegség. Sokan nem mernek szakorvoshoz fordulni, vagy a tünetek alapján nem gondolnak depresszióra. Pedig lelki egészségünk nagy kincs, e nélkül nem vagyunk teljes értékű munkatársak, szülők, barátok. Forrás: Richter Gedeon Nyrt.
A Patika Magazin közel 10 000 cikkével kíván önnek továbbra is kellemes és hasznos szórakozást a www.patikamagazin.hu portálján!