A csokoládéevés egyik legkellemesebb velejárója az a jó ,,érzés'', melyet már rengeteg ember megtapasztalt, egy-egy tábla elfogyasztása után. Több mint 300 féle kémiai vegyületet tartalmaz.
Szakemberek hada dolgozik azon, hogy elkülönítse egymástól ezeket az anyagokat, magyarázatot adva azokra a kellemes érzésekre, melyet a csokoládé fogyasztásakor észlelhetünk.
Ezen kémiai összetevők közül a legismertebb kétségkívül a
koffein. Ám miközben megtalálható az alkotóelemek között, mégis csak csekély mennyiségben van jelen. További komponensként meg kell említenünk a
teobromint, mely szintén élénkítő hatással bír, de csak alig van több belőle, mint a koffeinből. A magyarázat tehát az, hogy a két vegyület kombinációja okozza azt a ,,felemelő'' érzést, melyet sokan észrevesznek nagyobb mennyiségű csokoládé fogyasztása esetén.
Ugyanígy fontos szerep jut a feniletilamumnak, mely az
anfetaminokkal szoros kapcsolatban áll. Utóbbi szintén erős élénkítő vegyület, mely növeli a neurotranszmitterek (agyi vegyületek) aktivitását. Végső soron ezek kontrollálják összpontosító képességünket valamint éberségünket.
Habár ezek az elemek okolhatók átmeneti jó közérzetünkért, mégis több különböző teória létezik. Közülük is a legvitatottabb felfedezéseket a san diegoi Idegtudományi Intézet munkatársai hozták napvilágra. Úgy vélik, ,,a csokoládé olyan aktív összetevőkkel rendelkezik, melyek ugyanazt a hatást fejtik ki agyunkban, mint a marihuána''. Továbbá ,,ezek a vegyületek felelősek azért a drog által előidézett pszihózisért, melyek hasonlóak a csokoládé utáni vágyhoz is". Megkerestük hát
Emmanuelle diTomaso-t, aki az eredeti kísérlet munkatársa volt San Diegóban (jelenleg a Harvardon dolgozik kutatóként), valamint
Daniel Piomellit, aki - továbbvitte - jelenleg is az Idegtudományi Intézet kísérletein dolgozik.
Hogyan működik mindez? Az agyi sejtek receptoraik segítségével érzékelik a THC-t, mely a marihuána aktív összetevője. Ezek a receptorok a sejt felszínén helyezkednek el, melyek molekulákat zárnak magukba, lehetővé téve, hogy a sejtfal bizonyos jeleket, üzeneteket tudjon továbbítani.
,,Az aktív vegyület" - mondja diTomaso - ,,a sejthártyába zárja a proteineket, ez pedig a sejten belül láncreakciót indít el." A THC esetében ez a kémiai reakció biztosítja, hogy valaki órákig ,,szárnyalhasson".
Tegyük hozzá, a THC nem alkotóeleme a csokoládénak. Helyette egy másik neurotranszmitter, az
anandamid tekinthető egyik alapvegyületének. Érdekes tény, hogy az anandamidot az agy természetes körülmények között is termeli. Piomelli és diTomaso is hangsúlyozzák, ezek a tudományos felfedezések nem azt jelentik, hogy a csokoládétól is ,,szárnyalni fogunk". Ehelyett csak azt bizonyítják, hogy orvosilag is igazolható a csokoládérajongók által észlelt kellemes közérzet.
Épp úgy, mint a többi neurotranszmitter, az anandamid is gyorsan lebomlik. Piomelli és csapata olyan más anyagokat is találtak a csokoládéban, melyek meggátolják az anandamid természetes lebomlását. Ezzel magyarázható tehát a csokievés után érezhető jóleső érzés. Képek forrása:
www.goodeatandsweets.blogspot.com
www.blog.futurelab.net
www.hi-q.net
Kígyós Adrienn