A szüret körüli munkákat és magát az ünnepkört eleveníti fel a Szabadtéri Néprajzi Múzeum kora őszi fesztiválja, a Szüreti Sokadalom szeptember 4-én és 5-én. A skanzenes rendezvény mintegy családi fesztiválja és egyben előfutára a 19. Budavári Borfesztiválnak, amely szeptember 8. és 12. között kerül megrendezésre.
Észak-Magyarország "skanzenes lejtőin" kézműves programokkal, szüreti foglalatossággal, felvonulással, vásárral és borkóstolóval várja a múzeum a látogatókat. 27 családi pincészet szőlőligeteiből kikerülő nedűkkel várja a borkedvelőket. A borászokkal a látogatók beszédbe is elegyedhetnek, sőt, akár közös jóslatokba bocsátkozhatnak az idei termésről, de megesik, hogy egy-egy pohár finom bor után az élet nagy dolgai is terítékre kerülnek.
A fesztivál egyik különlegessége a Ki a ,,Bor-ász"? családi vetélkedő, ami a gyermekek és szüleik aktív részvételére egyaránt számít. Az egyik - "Seregély, szüretelni ne segélj!" - feladatban például a bámészkodó, még kevésbé ittas felnőttek alkotják majd az élő, alakját folyamatosan változtató útvesztő falat, segítve a seregély menekülését, akadályozva a madárijesztő mozgását. Szerepel majd a repertoárban puttonyhordás és hordógurítás is, s a legvégén egy borvidéki hétvégével jutalmazzuk a legügyesebb csapatot.
Az idei fesztivál másik újdonsága az a nyolc bor út, mely bizonyos szempontrendszer szerint összeválogatott 6-6 bor megkóstolását írja elő a rendezvény helyszínéül szolgáló új tájegység (Észak-magyarországi falu) különböző pontjain. A Déli bor utat szerelmeseknek, míg a Hungaricum utat a tradíciók kedvelőinek ajánlják, de lesz külön borút nőknek és férfiaknak is.
Mindemellett megszemlélhetők a szőlő feldolgozásának és tárolásnak, valamint a mustnyerésnek hagyományos eszközei (pincetok láda, lopó, bálványos, végorsós prés) és módjai (taposás, csömöszölés, préselés). A szüreti vásárra érkező kézművesek nemcsak termékeiket kínálják, hanem bepillantást engednek mesterségükbe is. A Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága szervezésében (ez az intézmény felel a szellemi kulturális javak nemzetközi listájának magyarországi jelöléseiért) szombaton Novajról vasárnap pedig Mezőkövesdről érkező hagyományőrzők által kel életre a szüreti vigasság.
A felnőtteknek Hotyek Attila kádár tart lenyűgöző bemutatót, a csömöszölés és a szőlőfajta bemutatót követően a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet oltványaiból is vásárolhatnak az elszánt szőlészek. A gyermekek, persze a felnőtteket sem zárjuk ki a jóból, madárijesztőt készítenek majd és zajkeltő eszközöket a seregély elzavarásához, illetve kunyhót építenek a csősz éjszakai pihenéséhez.
Táncegyüttesek és zenekarok szürethez kapcsolódó színes műsorral lépnek fel a rendezvény fesztiválszínpadján, ahol komédiából és tréfás hagyományokból sem szűkölködik a program. A bordalok, gyermekelőadások és komédiák után a színpadon Bognár Szilvi és az Ágoston Crew zenekar lép fel.
Mindkét nap két időpontban, 11 órától és 14 órától tárlatvezetések indulnak Tüzikutya és herőce - Népi konyha Észak-Magyarországon, valamint Pincék titkai címmel.
A fesztivál boros kiállítói
AZ Nektár Pince, Tokaj; Bolyki Szőlőbirtok, Eger; Bott Frigyes Pincészete, Komárom-Muzsla; Bott Pince, Tokaj; Breitenbach Kézműves Pince, Tokaj; Bussay Pince, Zala; Demeter Zoltán, Tokaj; Dénes Hegybirtok, Somló; Dorogi Testvérek Pincészete, Tokaj; Drozdík Pincészet, Párkány; Dúzsi Tamás Pincéje, Szekszárd. Fekete Pince, Somló; Hernyák Birtok, Etyek; Hollóvár Pincészet, Somló; Karner Gábor Kézműves Borászata, Mátra; Kikelet Pince, Tokaj; Kislaki Bormanufaktúra - Légli Géza, Balatonboglár; Maurer Pincészet, Szerémség; Németh János Pincészet, Szekszárd; Pálos Miklós Borműhely, Szekszárd. Planina Borház, Mohács; Remete-bor, Szekszárd; Tamás Pince, Csopak; Tokaj Nobilis Szőlőbirtok, Tokaj; Szecskő Pince, Mátra; Vissy László, Tokaj; Zarándok Pince, Etyek
A Szüreti Sokadalom részletes programja
A Fesztiválszínpad programjai
Szeptember 4. szombat
10:00-11:00
Novaji Hagyományőrző Csoport: Szüreti dalcsokor
11:30-12:30
Lábita Színház: Székely népmesék lábbábozással
13:00-14:00
Csoóri Sándor Sündi és zenekara: Népzenei koncert
14:30-15:30
Kuckó Művésztanya: Kel a borjú és Az ellopott kakas c. vásári komédiák
16:00-17:00
Ágoston Crew (Ágoston Béla és zenekara) koncertje
Szeptember 5. vasárnap
10:00-11:00
Mezőkövesdi Hagyományőrző Csoport: Szüreti dalcsokor
11:30-12:30
Fabula Bábszínház: Vitéz László c. bábelőadás
13:00-14:00
Csoóri Sándor Sündi és zenekara: Népzenei koncert
14:30-15:30
Alig Színpad: Móricz zsigmond: Dufla pofon és A zördög (két vásári komédia)
16:00-17:00
Bognár Szilvia és zenekarának koncertje: dalok gyermekeknek és nagyobbaknak
Bor utak
Hungaricum út: Borok, amit nem kóstolhat meg máshol, csak a magyar kóstolóknál. Hazai
dűlők, hazai fajták, hagyományok, amit őseink alapoztak meg, s amiket mi ápolunk. Mindezek eredői a hungaricumok.
Vörösbor út: A vörösborok világában egyelőre nem rengettük meg a világpiac kapuit. Színeink, ízeink, izgalmas boraink azonban vannak. Egyéniségek egy gazdag világból.
Fehérbor út: Kevés ország dúskál olyan adottságban a fehér borok tekintetében, mint a magyar táj. Ebből a szempontból igazi nagyhatalom vagyunk. Csak egy csipetnyi ebből a hatalomból: így is szédítő.
Északi út: A változatosság, az izgalmak, a küzdelem világa északon található: ahol a hegyek nőni kezdenek, ahol kevesebb jut a napból, ahol több kell az emberből.
Déli út: A boldogság, az öröm, a kellem délen ébred. A lankák finomabbak, a meleg bővebben ömlik. Szerelmes borok- déli borok.
Borút nőknek: A nők érzéssel kóstolnak: lélekből. Ha nők körében sikerre vágynak a borok, ők sem adhatják alább a férfiaknál: kedveskedniük kell, udvarolni, mosolyogni.
Borút férfiaknak: A férfiak mindent intellektusukkal akarnak megközelíteni - vagy ösztönükkel. Az összetett, bonyolult, de hatalmas vitalitású borok nekik készülnek.
Dűlőút: Vannak misztikus termőhelyek: valamiért, valahol előbb megnevesülnek, majd elhíresülnek.
Kapcsolódó cikk:
Fedezzük fel Szentendrét, a művészetek városát
Copyright: Gasztrostúdió.hu Online Gasztronómiai és Képes Receptmagazin 2003-2024